PROJE YÖNETİMİ

İnşaat Proje Yönetimi, bir inşaat projesinin hedeflenen zaman, kalite ve bütçe sınırları içerisinde tamamlanabilmesi için gerekli tüm süreçlerin, yatırımcı kuruluşun isteklerine ve genel şirket politikasına uygun olarak planlanması, uygulanması ve yapılan uygulamaların denetlenmesi hizmetidir. Bir proje yöneticisi, proje süresince yalnızca stratejik öneme haiz kararları yatırımcının takdirine bırakarak, kalan tüm süreçleri yatırımcı adına yönetir.

21. yüzyılda gelişen teknoloji ile toplum ihtiyaçlarının ve bilincinin artması sonucu yeni inşa edilecek yapılar çok daha karmaşık bir şekilde tasarlanmaya başladı. Artan şirketler arası rekabetin de etkisiyle inşaat şirketleri daha kısa zamanda, daha az bütçeyle daha kaliteli işler yapmaya yöneldiler. Günümüzde maliyet, bütçe ve kalite üçgeni içerisinde kalarak bu zorlu ve karmaşık inşaat süreçlerinin yönetilmesi ancak profesyonel İnşaat Proje Yönetimi mümkün hale gelmiştir.
Unutulmamalıdır ki her inşaat projesinin kendine özgü özellikleri vardır, her bir proje kendine özgü proje yönetimi ile yönetilmek zorundadır. Buradaki en önemli nokta proje yönetimi sürecinin, tasarım aşamasından bile önce başlayıp kesin kabulün yapılarak anahtar tesliminin yapılması ile bitmesidir. Geç başlayan ya da erken biten proje yönetim sürecinin, inşaatın genel veriminde düşmeye yol açması kaçınılmazdır.